Sesterstvo

BasSistaz je crew djek, které spojuje zalíbení ve zlámané hudbě. Prvotní impuls přišel ze zahraničí, kde již mnoho let funguje celoevropská, potažmo celosvětová síť drumandbassových žen – Junglistic Sistaz. Několik djek se při debatě v autě po cestě na party rozhodlo zkusit něco podobného založit i u nás. V čechách nic takového jako skupina samých djek nebylo a ani se o to nikdo nepokusil. Všechny oslovené dívky včetně zakladatelky originálních sistaz Shroombab nadšeně souhlasily a tak v dubnu 2011 vzniklo sesterstvo BasSistaz.

Prvními členkami byly ostřílené djky i tehdy relativní nováčkyně: matadorka českého dnb a moderátorka Radia1 – Babe LN; spoluzakladatelka jednoho z prvních jungle sound systémů BassBeast – Mary-J; multižánrová djka, původně členka dnes již zaniklého sound systému Dread Beat Squad, promotérka a zakladatelka BasSistaz – Kan-Jacca; velmi talentovaná mladá djka s vytříbeným vkusem – Snookey; kladenská členka divadelního souboru Antitheater – Little K8 a v neposlední řadě polosystemačka co se s tím vůbec nemazlí – Shifty. V prosinci roku 2012 se přidala další dnes již téměř legendární djka, která si dlouhou dobu získávala srdce drumandbassových nadšenců a byla také součástí té první vlny zlámanin v čechách – Ja-Ne.

V říjnu roku 2013 se opět rozšířily jejich řady a to hned o tři výtečné djky. První z nich je Annita – původně houseová djka ze Slaného, co patří i do tamní notoricky známé crew Touch The Jungle. Promotérka a členka Liqid DnB crew, která se vyznačuje velmi specifickým výběrem tracků ve svých setech – Theya a nakonec i její souputnice z Liquid DnB crew – Domina, která hrává buď liquid nebo naopak neurofunk. Tyhle dámy se ovšem zdaleka nezdržují jen v drumandbassu. I když je to jejich hlavní pole působnosti, často od nich uslyšíte také breakbeat, electro, house, acid i tekkno.

V roce 2014 přišla další zásadní změna a crew se skoro zdvojnásobila. Díky tomu už sesterstvu není cizí ani techno, hip-hop nebo dubstep, ale pořád všechny členky spojuje (alespoň občasné) hraní drumandbassu. Nika77 je známá spíše nadšencům do techna a to nejen jako výborná djka, ale i redaktorka serveru techno.cz, která má dokonce i pár zářezů v produkci. Supet je zas jedinou členkou sesterstva, co dovede krotit gramofony na uplně jiném levelu – její doménou je totiž hip-hop, kde je turntablism běžnou praktikou. Většina zbylých nových členek už bude fanouškům drumandbassu mnohem povědomější: moravská techstepová královna a členka OMC crew, která už kroutí svůj třináctý djský rok – Elwira; sestra se snad nejtvrdším výběrem dnb, která se jako členka sound systému Frenbass neštítí ani tekna – Nikisha; jemná slovenská dáma s nekompromisní selekcí v “therapy” stylu, členka Hoofbeats crew – Lady Su; vyznavačka melodických liquidů a deepů, členka moravské Redrum crew – VJE; tři roky hrající brněnská djka, která po vzoru svých moravských kolegyň umí pořádné přitvrdit – Mania a talentovaná pražská deepařka Mellifera.

Zatím posledním přírůstkem do sesterstva se v roce 2016 staly tři další ženy. Beaty, která je dobře známá českému a slovenskému publiku díky aktivitám Trident.sk asi dlouze představovat netřeba. Naopak plzeňská djka La Kate je na dnb scéně od konce roku 2015 relativní nováčkyní, ačkoli hrála už přes šest let house, kde si vybudovala slušnou fanouškovskou základnu. Zcela netradičním přírůstkem do crew je pak velmi talentovaná vokalistka Witty, která sice žádné kotouče nekrotí, avšak s mikrofonem dovede hotové divy. Má za sebou už pár vydaných tracků a věnuje se kromě dnb také garage houseu.

Díky napojení na síť Junglistic Sistaz je v dlouhodobém plánu představovat na jimi pořádaných akcích ty nejlepší djky z celé evropy, což se pomalu ale jistě začíná plnit. Dosud se jim podařilo do ČR přivézt například legendární DJky Storm, Flight či MissRepresent, ale i mladší talentované producentky jako Ishome nebo Kyrist. Nadšení a elán holkám nechybí, tak už jen zbývá doufat, že tento typ “emancipace” se bude líbit i návštěvníkům jejich parties :)